Miejski Rzecznik Konsumentów

Miejski Rzecznik Konsumentów

Zimowa akcja edukacyjna „Nie bądź jeleń, weź paragon”

Increase Normal Decrease
opublikowany: Poniedziałek, 17 Lutego 2014 - 10:57, mkarczewski

Wraz z początkiem ferii zimowych ruszyła ogólnokrajowa akcja informacyjno - edukacyjna Ministerstwa Finansów pod hasłem "Nie bądź jeleń, weź paragon".

Zimowa akcja edukacyjna „Nie bądź jeleń, weź paragon”

Akcja ma uświadomić społeczeństwu korzyści płynące z brania paragonów oraz z rzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach fiskalnych przez przedsiębiorców.Prowadzona jest od 20 stycznia do 2 marca 2014 roku. Po raz kolejny pracownicy Izby i urzędów skarbowych woj. mazowieckiego we współpracy z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej będą informować klientów o zaletach płynących z posiadania paragonu, oraz potrzebie wspierania uczciwej konkurencji.

Paragon jest potwierdzeniem, że dany towar czy usługę kupiliśmy u konkretnego sprzedawcy. Daje nam to możliwość złożenia reklamacji i dochodzenia swoich praw w przypadku stwierdzenia, że zakupiony towar jest wadliwy lub nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego warto pamiętać o odebraniu i zachowaniu paragonu, a w przypadku, gdy sprzedawca go nie wydrukuje, poprosić o jego wydanie. Ponadto biorąc paragon wspieramy uczciwą konkurencję i mamy gwarancję, że podatek zapłacony w cenie towaru trafi do budżetu państwa. Akcję promuje satyryczny rysunek Andrzeja Mleczki, który zachęca do odbioru paragonów.

Równolegle z akcją edukacyjną prowadzone będą  kontrole w punktach handlowych i usługowych, w czasie których inspektorzy UKS i pracownicy urzędów skarbowych będą sprawdzać rzetelność ewidencjonowania transakcji za pomocą kas fiskalnych. Nieewidencjonowanie obrotów na kasach będzie karane mandatami od 168 do 3360 zł.  W ostatniej letniej akcji nałożono w całym kraju ponad 27 tys.  mandatów na kwotę 7,2 mln. zł., w tym na Mazowszu  ponad 2,5 tys. mandatów na kwotę blisko 650 tys. zł.

Załączniki

 1. 1.
  Komunikat Izby Skarbowej i Urzędu Kontorli Skarbowej w Warszawie
  (plik: komunikat_is_i_uks.doc, rozmiar pliku: 168.5 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Komunikat Ministerstwa Finansów
  (plik: komunikat_mf.doc, rozmiar pliku: 32 KB)
  Pobierz
 3. 3.
  Rysunek
  (plik: rysunek.jpg, rozmiar pliku: 141.36 KB)
  Pobierz
 4. 4.
  Plakat
  (plik: plakat.jpg, rozmiar pliku: 635.4 KB)
  Pobierz